Logo; Česká logistická asociace

rok 2016

Druhý ročník DNE ČESKÉ LOGISTIKY

Česká logistická asociace uspořádala ve spolupráci se společností RELIANT již druhý ročník veletrhu Den české logistiky.
Akce se konala 21. dubna v rámci celoevropského projektu European Supply Chain Day. Akce získala záštitu MD ČR a v jejím úvodu s prezentací vystoupil náměstek ministra dopravy, Ing. Tomáš Čoček, Ph.D.
Na veletrhu se představila řada firem z oblasti dopravy, logistiky a mnoha souvisejících oborů. Součástí veletrhu bylo také slavnostní předání evropských certifikátů ECBL.
Veletrh byl otevřen pro širokou odbornou veřejnost, která této možnosti v bohaté míře využila. Do retailové pasáže hotelu Courtyard by Marriott Prague Airport na pražském letišti Václava Havla zamířilo bezmála 300 návštěvníků, na které vedle výstavních stánků čekal i bohatý odborný doprovodný program včetně několika panelových diskusí. Účastníci získali jedinečnou možnost nahlédnout do aktuálního dění v dopravě a logistice a seznámit se s řadou úspěšných řešení i nejmodernějších technologií v oboru.
Na podpoře evropské logistiky se při Dni české logistiky podílelo 36 veletržních partnerů. Mezi vystavovateli nechyběly společnosti Bohemiakombi, Kalmar, EWT, EPAL, ESA, Linde, ČSOB, Tamtron, GS1, BITO, SATUM, IBG, CTP, OLTIS, ICZ, 108Agency, Newled a řada dalších.
Pozornost poutal stánek Evropské paletové asociace EPAL, na kterém generální ředitel asociace EPAL Martin Leibrandt a výkonná ředitelka Zemského výboru EPAL pro ČR a SR Dana Babušíková vysvětlovali, proč palety se značením EPAL zaručují stoprocentní dodržování kvality předepsané normou. Stánek na veletrhu měla rovněž humanitární nezisková organizace Lékaři bez hranic, pro niž je logistika velmi důležitá při poskytování zdravotní péče obětem katastrof, válečných konfliktů a epidemií.
Doprovodný program zahrnoval panelovou diskusi na témata Intralogistika a její místo v dodavatelském řetězci, seminář Evropské paletové asociace EPAL o paletovém hospodářství a interaktivní workshop zaměřený na moderní obalové materiály i technologie a práci s nimi. Řada aktivních prezentací se odehrávala přímo na stáncích.

Významným bodem veletržního programu bylo slavnostní předání evropských certifikátů ECBL úspěšným absolventům programu certifikace ELA (European Logistics Association), který Česká logistická asociace v ČR jako člen ELA zajišťuje. Cílem je zvyšování kvalifikace evropských logistických odborníků a možnost jejich uplatnění na národní i evropské úrovni.

Hotel Courtyard by Marriott Prague Airport poskytla pro uspořádání veletrhu developerská společnost CTP Invest, která nabízí komplexní služby v oblasti logistických, průmyslových a kancelářských nemovitostí. Hotel se nachází na pražském letišti v sousedství terminálů pro odbavení cestujících a nedaleko nákladního terminálu. Po skončení veletrhu nabízí atraktivní volné prostory k pronájmu kanceláří i k dalšímu využití.

Česká logistická asociace se účastní programu evropských veletrhů European Supply Chain Day již druhým rokem. Veletrhy se konají od roku 2014 v řadě zemí vždy ve třetí čtvrtek v měsíci dubnu. V České republice tato akce nese název Den české logistiky.

Fotogalerie viz „Den české logistiky 2016″

Česká logistika v Bruselu opět zazářila

Letošní ročník evropského kola soutěže Project of the Year, který v dubnu uspořádala v Bruselu Evropská logistická asociace, opět potvrdil špičkovou kvalitu české logistiky. Mezi šesti finalisty z celé Evropy byl i projekt společnosti KIEKERT CS nominovaný Českou logistickou asociací na základě jeho umístění v českém národním kole této soutěže s názvem Logistický projekt roku ČLA. Po předloňském vítězství projektu ŠKODA Auto v této prestižní soutěži je to již podruhé, co český logistický koncept takto výrazně boduje v ostré konkurenci předních evropských společností.

Kiekert CS vstupovala do soutěže s řešením vlastní výrobní logistiky postaveným na nahrazení klasického skladu moderním plně automatickým skladem od firmy Logzact. V této souvislosti vlastní výstavbě automatizovaného skladu předcházelo kompletní přepracování celého logistického systému a jeho příprava na nové uspořádání. Řešení ve svém důsledku přineslo významné zlepšení výkonu a efektivity celého komplexu logistických procesů ve firmě i celkové kapacity skladu a to při výrazném snížení počtu pracovních míst zejména v oblasti obslužného personálu. Přitom návratnost celkové investice je v horizontu maximálně tří let.
„Plně se potvrdila naše očekávání a to zvýšením efektivity vychystávání materiálu do výroby a celkovou optimalizací toku materiálu v rámci celého interního řetězce,“ uvedla manažerka logistiky společnosti KIEKERT CS Lucie Brklová. „Zvýšená kapacita skladu zároveň zajistila zvládnutelnost stálého nárůstu objemů produkce, který by jinak vyžadoval využití externího skladování.“

Vítězným projektem letošního ročníku se nakonec stalo řešení společnosti BLG Logistics, jehož podstatou je vytvoření plně automatizovaného provozu pro logistiku e-shopového zboží včetně manipulace s vráceným zbožím a to s využitím robotické práce a autonomního pohybu mobilních vozíkových regálů po volné ploše. Podle slov předsedy hodnotící komise však bylo rozhodování o výběru vítězného projektu letos neobyčejné složité, protože všechny projekty nabízely velmi inspirativní řešení s výrazným potenciálem transferability do jiných oborů.

Lucie Brklová hodnotí soutěž Project of the Year jako velmi inspirativní. „Inovátorské, poutavé, jednoznačně velice zajímavé a poučné. Ostatní projekty byly inspirací v prostředí jiných oborů, kde jsou však k nalezení výrazné analogie z pohledu logistických procesů.“

………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Foto: L.Saenen

První foto zleva: Jos Marinus, president ELA, Lucie Brklová, manažerka logistiky KIEKERT-CS, Ronald Petrich, Manager Controlling & Processes, Global Logistics, KEKERT AG, Michal Oravec, vedoucí oddělení fyzické logistiky KIEKERT-CS, Miroslav Rumler, vice president, ČLA

Exkurze VW Slovakia a SPap Bratislava

Letošní podzim jsme pro naše členy uspořádali exkurzi v závodě VW Slovakia, Bratislava.

Námi absolvovaná prohlídka nazvaná „25 let v pohybu“, nabídla během 120 minut představu a přehled procesu výroby vozidla v jednotlivých krocích až k finálnímu produktu, který naložen na lanovku opouští svou „matku“ na první testovací jízdu, než je propuštěn do cíle „uživatel“.

Čísla VW ve zkratce:
Závod v Bratislavě započal svou činnost v roce 1991. V současné době má kolem 11 tisíc zaměstnanců.
Pobočka Bratislava vyrábí převodovky a osobní automobily pěti druhů značek: VW Touareg, Audi Q7, VW up!, Škoda Citigo, Seat Mii a karosérie pro Porsche. Roční produkce je kolem 400 tisíc automobilů. Z toho 99% produkce směřuje na trhy v Evropě, USA a Rusku.

Kromě čísel z výroby je neméně zajímavé zapojení koncernu VW do programu „Think Blue Factory“, jehož smyslem a cílem je snížení zatížení životního prostředí.

SLOVENSKÁ PLAVBA A PŘÍSTAVY a.s. Bratislava

Naši návštěvu Slovenska jsme uzavřeli doprovodnou exkurzí nákladního přístavu SPaP Bratislava. Slovenský přístav je aktivní v oblasti přepravy, překladu a skladování zboží, spedičních služeb a rekonstrukce plavidel na území SK. Je přímo napojen na železniční a pozemní přepravu a rafinerii Slovnaftu. Disponuje rovněž úsekem překladu nadrozměrného a těžkého zboží do hmotnosti 560 t pomocí unikátních nadrozměrných jeřábů.

Děkujeme všem za účast a těšíme se na další společnou akci pod hlavičkou ČLA!